تاریخ انتشار:98/7/13 - 14:50
شماره مطلب:1398713
 ساحت های 6 گانه تربیت سند تحول در گام اول آموز ش و پرورش

آرزو دارم تا روزی بتوانم با رهبر معظم انقلاب دیدار کنم.ایشان انسان بسیار شجاعی است و می‌خواهم صحبت‌ها و توصیه‌های ایشان بدرقه راهم باشد.

 »» الف) «ساحت تربیت زيبايی شناختی و هنری. ساحت تربیت زیبایی شناختی و هنری بخشی از جریان تربیت رسمی و عمومی است که ناظر به رشد قوه ی خیال و پرورش عواطف، احساسات و ذوق زیبایی شناختی متربیان (توان درک موضوعات و افعال دارای زیبایی مادی یا معنوی توان خلق آثار هنری و قدردانی از آثار و ارزشهای هنری است (مبانی سند تحول 307 :1390)

فارس: آیا با اقوام خود نیز ارتباط دارید؟

بابایی: بله من با اقوام ارتباط خوبی دارم. دو دختر خاله دارم و سعی می‌کنم با آنها صمیمی باشم و چیزهایی که یاد گرفته‌ام را به آنها یاد دهم تا حساسیتی ایجاد نشود.

از سقراط پرسیدند که آیا تو دانا هستی؟ که وی پاسخ داد « بله من دانا هستم؛ چرا که من می‌دانم که نمی‌دانم، اما شما نمی‌دانید که نمی‌دانید؛ در نتیجه به خاطر اینکه من می‌دانم که نمی‌دانم پس دانا هستم. من هم دانا هستم؛ چراکه می دانم که نمی‌دانم. بنده قصد دارم با استفاده از علم بیونیک موضوع ساخت کلیه و دیگر اندام‌های بدن را دنبال کنم.

آرزو دارم تا روزی بتوانم با رهبر معظم انقلاب دیدار کنم.ایشان انسان بسیار شجاعی است و می‌خواهم صحبت‌ها و توصیه‌های ایشان بدرقه راهم باشد.

از خبرگزاری فارس تشکر می‌کنم که بنده را برای مصاحبه دعوت کردید و این موضوع نشان می‌دهد که شما توجه ویژه‌ای به نخبگان دارید و باید تأکید کنم که علم به تنهایی باعث پیشرفت بشریت نیست، بلکه علم به اضافه انسانیت مساوی با پیشرفت بشر است و به نظرم کسی که انسانیت نداشته باشد، اگر به بالاترین مقطع نیز برسد، باز آن انسانی که باید باشد، نیست.

ب) «ساحت تربیت اعتقادی، عبادی و اخلاقی»

««حفظ قرآن به زبان انگلیسی»»

فارس: چه نوع فعالیت‌های فرهنگی انجام می‌دهید؟

بابایی: بنده قرآن را به زبان انگلیسی حفظ کردم. خواندن قرآن باعث انگیزه در من می‌شود و سرنخ‌هایی درباره علم بیونیک در قرآن وجود دارد که باعث می‌شود در این مسیر تحقیق بیشتری کنم. خداوند در قرآن می‌فرماید در طبیعت و زمین گردش کنید، یا خداوند گیاهان را می‌میراند و زنده می‌کند و همه اینها سرنخ‌هایی برای رسیدن به علم بیونیک است. ما در قرآن سوره‌ای به نام عنکبوت داریم که حتی در کشورهای پیشرفته نیز با استفاده از این سوره چیزهای جدیدی ساختند، برای نمونه، لباس غواصی با الهام از تار عنکبوت ساخته شده است و در اصل باید گفت قرآن معجزه‌ای است که از این طریق می‌توان به علم بیونیک دست پیدا کنیم و من نیز توانسته‌ام بیشترین سوره‌های قرآن را به زبان انگلیسی حفظ کنم. در قرآن سوره‌ای به نام عنکبوت داریم که حتی در کشورهای پیشرفته نیز با استفاده از این سوره چیزهای جدیدی ساختند، برای نمونه، لباس غواصی با الهام از تار عنکبوت ساخته شده است

{{برنامه ریزی داشتن رمز موفقیت است}}

فارس:چه توصیه‌ای به دانش‌آموزان هم‌سن و سال خود دارید؟

بابایی: به نظر بنده رمز موفقیت و دلیل اصلی موفقیت من برنامه‌ریزی بوده است. وقتی یک دانش‌آموز برنامه‌ریزی صحیح داشته باشد می‌توانند تمام کارهای خود را انجام دهد. توصیه‌ام به دانش‌آموزان این است که حتما در کارهای خود برنامه‌ریزی داشته باشند، چون که داشتن برنامه‌ریزی دقیق رمز موفقیت است.

{{ساحت تربیت عاطفی سارینا}}

نگارش 31 جلد کتاب در کودکی

فارس: چند کتاب نوشته‌اید؟

بابایی: 31 جلد کتابچه نوشته‌ام که مربوط به 5 تا 7 سالگی‌ام است. من هفت سال داشتم که در یک برنامه تلویزیونی، بیمار دیالیزی را نشان دادند که برای من بسیار ناخوشایند بود و از همان زمان انگیزه‌ام برای ساخت کلیه مصنوعی بیشتر شد و وقتی تحقیق و پژوهشم را بیشتر کردم، به علم بیونیک یعنی الهام از طبیعت رسیدم. بیونیک به معنای کیمیا و از یک واژه یونانی گرفته شده است. وقتی پژوهش کنید می‌بینید که در سراسر دنیا از طبیعت الهام گرفته‌اند و معتقد هستم که طبیعت جای الهام گرفتن است و می‌توان جواب پرسش‌هایم را در آنجا پیدا کنیم. این علم متمرکز بر سه سطح است. اول، تقلید روش‌هایی که در طبیعت قابل مشاهده است؛ تقلید مکانیسم‌هایی که در طبیعت وجود دارد و سوم، مطالعه روی ساختارهای موجوداتی که به صورت دسته‌جمعی زندگی می‌کنند. 

*ساخت کلیه از طریق علم بیونیک

فارس: چرا به سمت علم بیونیک رفتید؟

ج) «ساحت تربیت علمی و فناوری»

ساحت تربیت علمی و فناوری بخشی از جریان تربیت رسمی و عمومی است که ناظر به کسب شایستگیهایی (صفات و توانمندیها و مهارتها )است که متربیان را در شناخت و بهرهگیری و توسعهی نتایج تجارب متراکم بشری در عرصهی علم و فناوری یاری کند تا براساس آن متربیان قادر شوند، با عنایت به تغییرات و تحولات آینده، نسبت به جهان هستی (نگاه آیهای به هستی )و استفاده و تصرف بینشی ارزشمدار کسب کنند. ترکیب نگاه آیهای و ابزاری منجر به ،) مسئولانه در طبیعت (نگاه ابزاری تصرف و بهرهگیری مسئولانه از طبیعت منجر خواهد شد که میتواند به یک راهبرد اساسی در نگاه انسان به طبیعت و حفظ و مراقبت از آن بینجامد. لذا این ساحت از تربیت ناظر به رشد توانمندی افراد جامعه در راستای فهم و درک دانشهای پایه و عمومی، کسب مهارت دانشافزایی، بهکارگیری شیوهی تفکر علمی و منطقی، توان تفکر انتقادی، آمادگی جهت بروز خلاقیت و نوآوری و نیز ناظر به کسب دانش، بینش وتفکر فناورانه برای بهبود کیفیت زندگی است ( مبانی سند تحول 1390-311)

 

((فارس: در چه حوزه‌هایی مطالعات خود را  انجام می‌دهید؟))

بابایی: بیشتر سعی می‌کنم در زمینه علم بیونیک مطالعه کنم و مدت زمان کمی صرف دیدن تلویزیون می‌کنم.

فارس: در همایش پیشگیری از جرم چه طرحی را ارائه دادید؟

بابایی: در آنجا معاون قوه قضائیه بود و من طرحی درباره حقوق شهروندی ارائه دادم و گفتم حاضرم شش کتاب در حوزه حقوق شهروندی برای دانش‌آموزان پایه اول تا ششم دبستان بنویسم و حتی چهارچوب آن را نیز آماده کردم. 

((نگارش کتاب تست هوش))

فارس: درباره تدوین کتاب تست هوش خود توضیح دهید.

بابایی: کتاب تست هوش را خودم طراحی کردم،‌ تست هوش‌های قبلی تقریبا ضریب هوشی 120 تا 130 را می‌سنجد اما من 10 گویه به آن اضافه کردم و در کل 50 نمره هوش به تست هوش اضافه شده است و دارای سه بخش است؛ البته این تست نیاز به کار بیشتری دارد.

فارس: چقدر فضای مجازی استفاده می‌کنید؟

بابایی: باید بگویم همه صفحات مجازی و اطلاعاتی که در آنها وجود دارد صحیح و واقعی نیستند و تمرکز زیاد در فضای مجازی درست نیست و می‌توان گفت فضای مجازی هم خوب و هم بد است، اگر درست و به اندازه استفاده شود فضای خوبی است.بنده خیلی کم از فضای مجازی استفاده می‌کنم و بیشتر سعی می‌کنم مطالعه کنم؛ چرا که تشخیص این که خبری درست یا نادرست باشد سخت است و من مطالعه را به فضای مجازی ترجیح می‌دهم.

د) «ساحت تربیت اجتماعی و سیاسی»

ساحت تربیت اجتماعی و سیاسی بخشی از جریان تربیت رسمی و عمومی ناظر به کسب شایستگیهایی است که متربیان را قادر میسازد تا شهروندانی فعال و آگاه باشند و در فعالیتهای سیاسی و اجتماعی مشارکت کنند .قلمرو ساحت تربیت اجتماعی سیاسی شامل موارد زیر است: ارتباط مناسب با دیگران (اعضای خانواده، خویشاوندان، دوستان، همسایگان و همکاران...)، تعامل شایسته با نهاد دولت و سایر نهــادهای مدنی و سـیاسی (رعایت قانون، مسؤولیتپذیری، مشارکت اجتماعی و سـیاسی، پاسداشت ارزشهای اجتماعی)، کسب دانش و اخلاق اجتماعی و مهارتهای ارتباطی (بردبـاری، وفـاق و همـدلی،   درک و تعامل میان ، درک و فهم اجتماعی، مسالمتجویی، درک و فهم سیاسی، عدالت اجتماعی فرهنگـی، تفاهم بینالمـللی، حفظ وحـدت و تفاهم، تواناییهای زبان ملی (فارسی) محلی، جهانی (عربی،   .) و انگلیسی و ...) است (سند تحول بنیادین، 302-303 :1390)  

فارس: آیا با اقوام خود نیز ارتباط دارید؟

بابایی: بله من با اقوام ارتباط خوبی دارم. دو دختر خاله دارم و سعی می‌کنم با آنها صمیمی باشم و چیزهایی که یاد گرفته‌ام را به آنها یاد دهم تا حساسیتی ایجاد نشود.

از سقراط پرسیدند که آیا تو دانا هستی؟ که وی پاسخ داد « بله من دانا هستم؛ چرا که من می‌دانم که نمی‌دانم، اما شما نمی‌دانید که نمی‌دانید؛ در نتیجه به خاطر اینکه من می‌دانم که نمی‌دانم پس دانا هستم.

من هم دانا هستم؛ چراکه می دانم که نمی‌دانم. بنده قصد دارم با استفاده از علم بیونیک موضوع ساخت کلیه و دیگر اندام‌های بدن را دنبال کنم.

فارس: قصد ادامه تحصیل در چه رشته دانشگاهی را دارید؟

بابایی: قصد دارم در دو رشته مهندسی پزشکی و پزشکی ادامه تحصیل دهم. کشت اندام از دست‌رفته بدن تلفیقی از رشته‌های پزشکی و مهندسی پزشکی است و باید این دو رشته را با هم پیش ببرم. درباره علم بیونیک در کشورهای آلمان، کانادا،‌ استرالیا و آمریکا اقدامات خوبی شده است که امیدوارم بتوانم این علم را در ایران پایه‌گذاری کنم.

فارس: آیا دانشگاه‌های اروپایی نیز به شما پیشنهادهایی داده‌اند؟

بابایی:پیشنهادهایی از کشورهای اروپایی داشته‌ام و آنها اعلام کردند تا برای ادامه تحصیل به آنجا بروم و همه امکانات تحصیلی و پژوهشی را برای من فراهم می‌کنند، اما بنده قبول نکردم.

ه) «ساحت تربیت زيستی و بدنی»

ساحت تربیت زیستی و بدنی بخشی از جریان تربیت رسمی و عمومی است که ناظر به حفظ و ارتقای سلامت و رعایت بهداشت جسمی و روانی متربیان در قبال خود و دیگران، تقویت قوای جسمی و روانی،  ، مبارزه با عوامل ضعف و بیماری، حفاظت از محیط زیست و احترام به طبیعت است (مبانی سند تحول بنیادین 305 : 1390))

فارس: برنامه روزانه شما چگونه است؟

بابایی: بنده ساعت هفت تا هشت صبح بیدار می‌شوم، ورزش والیبال را انجام می‌دهم و بعد از آن کارهای تحقیقاتی خود را شروع کرده و همیشه سعی می‌کنم اوقات فراغتم را صرف مطالعه درسی و غیردرسی کرده و در کنار خانواده باشم.

*مطالعه کتاب را بر فضای مجازی ترجیح می‌دهم.

و) «ساحت تربیت اقتصادی و حرفه ای»

ساحت تربیت اقتصادی و حرفهای بخشی از جریان تربیت رسمی و عمومی است که ناظر به یکی از ابعاد مهم زندگی آدمی یعنی بُعد اقتصادی و معیشتی انسانهاست .این ساحت ناظر به رشد تواناییهای متربیان در تدبیر امر معاش و تلاش اقتصادی و حرفهای است (اموری نظیر درک و فهم مسائل اقتصادی، درک و مهارت حرفهای، التزام به اخلاق حرفهای، توان کارآفرینی، پرهیز از بطالت و بیکاری، رعایت بهرهوری، تلاش جهت حفظ و توسعهی ثروت، اهتمام به بسط عدالت اقتصادی، مراعات قوانین کسبوکار و احکام  معاملات و التزام به اخلاق و ارزشها در روابط اقتصادی) (مبانی سند تحول بنیادین،1390-309)

((جان استوارت میل: یک انسان با ایمان، معادل 99 فرد علاقمند است))

{{نگارش کتاب تست هوش}}

فارس: درباره تدوین کتاب تست هوش خود توضیح دهید.

بابایی: کتاب تست هوش را خودم طراحی کردم،‌ تست هوش‌های قبلی تقریبا ضریب هوشی 120 تا 130 را می‌سنجد اما من 10 گویه به آن اضافه کردم و در کل 50 نمره هوش به تست هوش اضافه شده است و دارای سه بخش است؛ البته این تست نیاز به کار بیشتری دارد.  فارس: الگوی شما در زندگی و کسب علم و دانش کیست؟ بابایی: پروفسور موسیوند برای اولین بار در جهان قلب مصنوعی را اختراع کرد، وی الگویی برای من شده است تا کلیه مصنوعی را بسازم.  فارس: کتاب‌های چه دانشمندانی را مطالعه می‌‌کنید؟ بابایی: بیشتر مقالات دانشمندان اروپایی را در زمینه علم بیونیک مطالعه می‌کنم؛چرا که مقالات داخلی در این علم وجود ندارد.

فارس: از چه سالی به مدرسه غیردولتی رفتید؟ بابایی: از کلاس پنجم به مدرسه غیردولتی در فردیس کرج رفتم.  فریدون بابایی، پدر سارینا اظهار داشت: سارینا امسال در آزمون تیزهوشان شرکت نکرد و این نشان آن است که مخالف مدارس خاص مانند مدارس تیزهوشان، نمونه و... است. محیط و وراثت در هوش تأثیر دارند. باید در این باره به خاطره‌ای اشاره کنم. پروفسور صباحی از دانشگاه لوئیزانیای آمریکا جزو پنج شیمیدان برتر دنیاست که در سال 96 به ایران آمد و با سارینا ملاقات سه ساعته داشت و گفت: سارینا با توجه به استعدادخدادادیش دنباله رو هیچ دانشمندی نخواهد بود وآنچه من دیدم،بازکردن دریچه علم در آینده توسط او خواهد بود؛همان کاری که افلاطون و یا انیشتین انجام داد پروفسور صباحی از دانشگاه لوئیزانیای آمریکا و جزو پنج شیمیدان برتر دنیاگفت: آنچه من در سارینا دیدم،بازکردن دریچه علم در آینده توسط او خواهد بود وی به سارینا توصیه کرد برای رسیدن به هدف‌هایت زبان انگلیسی را یاد بگیرد. در شخصیت دخترم سارینا انسانیت نهادینه شده است؛ چرا که در ده سالگی به فکر کودکان کار کشورش افتاد و در این باره طرحی را به مجلس ارائه داد.

 

 

افزودن نظر جدید

کد امنیتی
کد امنیتی برای جلوگیری از ارسال اسپم می باشد.
Image CAPTCHA
لطفا کاراکترهای تصویر را در کادر بالا وارد نمایید.

پیوندهای تصویری