تاریخ انتشار:95/7/7 - 08:58
شماره مطلب:139577
حجت الاسلام والمسلمین پناهیان:

آموزش و پرورش سالم ترین وزارتخانه است

به گزارش خبرنگار پایگاه اطلاع رسانی مرکز بسیج فرهنگیان، حجت الاسلام و المسلمین پناهیان در مراسم در امتداد غدیر که به مناسبت عید غدیرخم در ساختمان شهید رجایی وزارت آموزش و پرورش برگزار شد، با تاکید بر اهمیت وزارت آموزش و پرورش و اظهار رضایت از حضور در جمع متولیان تعلیم و تربیت و اعضای ستادی این وزارتخانه اظهار داشت: وزارت آموزش و پرورش سالم ترین وزارتخانه کشور است که به نظر من که هر سال ورودی های دانشگاه را رصد می کنم، خروجی های آموزش و پرورش متدین تر از پیش هستند ولی انتظار ما از آموزش و پرورش بیشتر از این مقدار است.
وی افزود: مسئله اصلی جامعه آموزش و پرورش است و من در هیچ سخنرانی ای نیست که از آموزش و پرورش انتقاد نکنم و در این زمینه تفاوتی بین دولت ها نیست و نگاه من به این مسئله سیاسی نیست بلکه به دلیل اهمیت بسیار زیاد تعلیم و تربیت اهمیت دادن به این موضوع دغدغه من است.
حجت الاسلام پناهیان با تاکید بر این که دلسوزترین فرهیختگان در وزارت آموزش و پرورش حضور دارند ادامه داد: یکی از خصوصیات کار فرهنگی در آموزش و پرورش این است که منفعت مادی چندانی در آن وجود ندارد.
این استاد حوزه و دانشگاه با بیان این مسئله که برخی افراد مدرسه سازی را صنعت مدرسه سازی کرده اند بیان داشت: هرچند اگر سرمایه ای کردن هم خروجی خوبی داشته باشد مسئله بدی نیست.
وی توضیح داد: نهاد تعلیم و تربیت، یک نهاد انسانی است که از سایر نهادهای فرهنگی مهم تر است و التهاب و تنش نیز در آن کمتر اتفاق می افتد. آموزش و پرورش از ارشاد و صدا و سیما با آن عرض و طول و سر و صدایشان موثرتر است حتی تاثیر پدر و مادر نیز از تاثیر آموزش و پرورش کمتر است، اما در این نهاد مهم همایش های سالیانه برای ارتقای روش، محتوا و اهداف که باید پر سر و صدا و جدی باشد برگزار نمی شود.
حجت الاسلام پناهیان با اشاره به این که یکی از اهداف مهم دشمن تصرف آموزش و پرورش و ذهن و مغز جوانان است، گفت: اگر مغزهای جوانان ما فعال شود دنیا را تصرف می کند اما آموزش و پرورش با تمرکز بر حافظه و کنار گذاشتنِ پرورش هوش هیجانی، مهار کننده مغزها شده است در حالی که روش های تربیتی در غرب به آنچه اسلام می خواهد نزدیک تر است.
استاد حوزه و دانشگاه ریشه معضلات اجتماعی چون طلاق را در آموزش و پرورش دانست و توضیح داد: تربیت هفت ساله اول کودکان در مدارس که در سنین پیش از 14سالگی است بسیار مهم است و شخصیت اصلی کودکان در آن دوره شکل می گیرد. در این سنین کودک باید ادب شود. البته معنای ادب وسیع است و این مطلب لزوما به معنای معتقد کردن کودکان نیست.
وی در ادامه بیان اهمیت این سن، افزود: برخی از دغدغه داران تعلیم و تربیت ترجیح می دهند مدرسه راهنمایی یا دبیرستان تاسیس کنند اما تاسیس مدارس ابتدایی از درجه اهمیت بیشتری برخوردار است. زیرا بنیان شخصیت در آن دوره شکل می گیرد و در 4 سال اول این سنین امتحان گرفتن و نمره دادن مخرب شخصیت کودک است.
حجت الاسلام پناهیان با تقدیر از طرح حکیمانه 6 ساله کردن دوره ابتدایی، ادامه داد: آموزش و پرورشی که در دبستان کودک را به علم علاقه مند نکند و در دبیرستان به زور نمره و حضور و غیاب دانش آموز را به مدرسه بکشاند باید اعلام ورشکستگی کند.
استاد حوزه ودانشگاه تصریح کرد: ما گروهی تشکیل دادیم برخی مقاله های مهم ساحت تعلیم و تربیت را به مترجمان دادیم. شخصا از این که مقالات به این مهمی تا کنون ترجمه نشده است متعجب شدم. در این زمینه سوال کردم و به من گفتند که دست هایی در کار است که نمی گذارند برخی از این مقالات مهم در این بخش ترجمه شود و در اختیار قرار گیرد.
وی با بیان این که احکام خانواده باید اسلامی باشد اما استفاده از تجربیات بین المللی در خصوص تعلیم و تربیت کودکان مفید است، بیان داشت: در هفت سال اول نیازی نیست که به دیندار کردن کودک اجبار داشته باشیم بلکه ادب کردن مهم است که مانعی هم ندارد تجربه های بشری و نرم های بین المللی را در این زمینه بپذیریم.
حجت الاسلام پناهیان به طرحی خارج از آموزش و پرورش که خروجی های خوبی داشت اشاره کرد و گفت: این طرح که در مشهد انجام میشد در مدرسه نبود اما پرورش شخصیت با برنامه انجام میشد و استقبال خوبی هم از آن صورت گرفته بود اما آموزش و پرورش جلوی آن را گرفت.
استاد حوزه و دانشگاه رسالت مهم دیگر آموزش و پرورش در هفت سال اول تربیت را مشاور خانواده بودن دانست و افزود: اگر مشاور قوی در دوران ابتدایی در مدارس وجود نداشته باشد، نشان دهنده آن است که این آموزش و پرورش مدبرانه و منطقی اداره نمی شود. در مقطع ابتدایی نقش مشاور از معلم تربیتی هم مهم تر است.
وی ادامه داد: اولین مدرسه ای که من تاسیس کردم یک دبستان در قم در زمان جنگ بود. و بر اساس تجربه شخصی و مطالعات میگویم که دوران ابتدایی مهم ترین دوران تربیت دانش آموز است. در این دوران است که می توانیم هوش هیجانی را پرورش دهیم و قدرت خودداری و شخصیت کودک را شکل دهیم.

افزودن نظر جدید

کد امنیتی
کد امنیتی برای جلوگیری از ارسال اسپم می باشد.
Image CAPTCHA
لطفا کاراکترهای تصویر را در کادر بالا وارد نمایید.

پیوندهای تصویری