تاریخ انتشار:98/10/23 - 11:12
شماره مطلب:13981023
بحث اين هفته حلقه هاي صالحين پايگاه بسيج فرهنگيان شهيد رجايي

دشمن شناسي واستراتژي دشمن

 ((استراتژی دشمن، دشمن‌ شناسی، نفوذ دشمن، بیداری برابر دشمن و دشمن درونی و بیرونی از جمله موضوعاتی است که رهبر معظم انقلاب سال‌هاست بر آنها تاکید کرده و مردم و مسئولان نظام را نسبت به آنها توجه داده‌اند.))

««دشمن شناسی: دال= دیدبانی ش= شناسایی م= مرموزی ن= ناجوانمردی»»

((آیا درس شیطان شناختی در مدارس امکان  پذیر است.؟))

حديث: اعدي عدوک نفسک التي بين جنبيک

جامی » هفت اورنگ » سلسلةالذهب » دفتر اول

لیک این نفس شوم بدکاره

که هم آغوش توست همواره

نه به تدبیر ازان توان رستن

نه به تزویر ازان توان جستن

در نگیرد بدو نه مهر و نه کین

سر اعدا عدوک اینست این

{{الف- چرا حاج قاسم شهید، دشمن شاختی را از درون خود آغاز کرد.؟}}

{{ب- چرا حاج قاسم بصیر می گفت "تا کسی شهید نباشد شهید نمی شود".؟}}

{{ ج- مدرسان و معلمان درس دشمن شناسی حاج قاسم آسمانی چه کسانی بودند.؟}}

{{ ه- آیا تدریس آرمانهای حاج قاسم در مدارس، بصیرت و دشمن شناختی برای دانش آموزان می آورد..؟}}

{{چرا سفیر انگلیس خبیث با دانشجویان ابراز و اظهار دوستی می کند.؟}}

(( چرا قرآن کریم دشمن مومن را دشمن خدا معرفی می کند.؟))

يا أَيُّهَا الَّذينَ آمَنُوا لا تَتَّخِذُوا عَدُوِّي وَ عَدُوَّکُمْ أَوْلِياءَ تُلْقُونَ إِلَيْهِمْ بِالْمَوَدَّةِ وَ قَدْ کَفَرُوا بِما جاءَکُمْ مِنَ الْحَقِّ يُخْرِجُونَ الرَّسُولَ وَ إِيَّاکُمْ أَنْ تُؤْمِنُوا بِاللَّهِ رَبِّکُمْ إِنْ کُنْتُمْ خَرَجْتُمْ جِهاداً في‏ سَبيلي‏ وَ ابْتِغاءَ مَرْضاتي‏ تُسِرُّونَ إِلَيْهِمْ بِالْمَوَدَّةِ وَ أَنَا أَعْلَمُ بِما أَخْفَيْتُمْ وَ ما أَعْلَنْتُمْ وَ مَنْ يَفْعَلْهُ مِنْکُمْ فَقَدْ ضَلَّ سَواءَ السَّبيلِ- ی کسانی که ایمان آورده اید ، دشمن من و دشمن خودتان را دوستان خود مگیرید ، شما با آنها طرح دوستی می افکنید در حالی که آنها به آنچه از حق برای شما آمده کفر ورزیده اند ، آنها رسول خدا و شما را به خاطر ایمانتان به خدای یکتا که پروردگار شماست ( از وطنتان مکه ) بیرون می کنند ، ( پس با آنان اظهار دوستی نکنید ) اگر ( از وطنتان ) برای جهاد در راه من و طلب خشنودی من بیرون آمده اید شما دوستی خود را پنهانی به آنها می رسانید در حالی که من به آنچه پنهان دارید و آنچه آشکار کنید داناترم. و هر کس از شما چنین کند پس حقّا که راه راست را گم کرده است (1- ممتحنه)                    ((دشمن دوستی خیالی در چه شرایطی اتفاق می افتد.؟))

((مباحث تکمیلی سند تحول بنیادین))

هَاأَنتُمْ أُوْلاء تُحِبُّونَهُمْ وَلاَ یُحِبُّونَکُمْ وَتُؤْمِنُونَ بالْکِتَاب کُلِّهِ وَإِذَا لَقُوکُمْ قَالُواْ آمَنَّا وَإِذَا خَلَوْاْ عَضُّواْ عَلَیْکُمُ الأَنَامِلَ مِنَ الْغَیْظِ قُلْ مُوتُواْ بغَیْظِکُمْ إِنَّ اللّهَ عَلِیمٌ بذَاتِ الصُّدُورِ

آگاه باشید این شمائید که آنان را دوست می دارید ولی آنان شما را دوست نمی دارند. و شما به همه کتاب ها [ی آسمانی] ایمان دارید [ولی آنها به کتاب شما ایمان ندارند] و هنگامی که با شما برخورد می کنند می گویند: ایمان آورده ایم، و چون به خلوت می روند از شدّت خشم سر انگشتان را بر ضدّ شما به دندان می گزند. بگو: به خشم خود بمیرید. همانا خدا به آنچه در درون سینه هاست داناست.

1- محبّت برخی از مؤمنان نسبت به بیگانگان و اهل کفر، و دغلبازی اینان با مؤمنان

یا ایها الذین امنوا ...ها انتم اولاء تحبونهم ... و اذا خلوا عضّوا علیکم الأَنامل من الغیظ

2- غفلت اهل ایمان نسبت به توطئه های کافران، موجب فریب خوردنشان و در نهایت محبت به آنان

یا ایها الذین امنوا ...ها انتم اولاء تحبّونهم ... و اذا خلوا عضّوا علیکم الأَنامل من الغیظ (سوره آل عمران آیه ۱۱۹ )

 

 ((وظیفه حوزه علیمه و آموزش و پرورش و دانشگاه در پرژوه دشمن شناختی چیست.؟))

 راهكار 4/2 تقويت ايمان، بصيرت ديني و باور به ارزش هاي انقلاب اسلامي و توانمند سازي  مربيان و دانش آموزان  براي و فاداري و حمايت آگاهانه از اين ارزش ها و مواجهه هوشمندانه با توطئه هاي دشمنان با استفاده از ظرفيت  برنامه های آموزشی و تربيتی آموزش و پرورش و مشاركت خانواده و ساير نهادها و دستگاه ها به ويژه حوزه های علميه و حضور فعال و سازمان يافته دانش آموزان و مدارس در برنامه های سياسی و اجتماعی و انقلابی

«« ((حاج قاسم آسمانی))  با تبعیت از درس دشمن شناختی مقام عظمای ولایت ساحت دشمن شناختی جوانان جهان اسلام را بیدار کرد.»»

[[ سطح دشمن شناسی مربیان و متریان  چه آثاری در عرصه اقتصاد دارد.؟]]

««جای خالی درس دشمن شناختی در کتب آموزشی دانش آموزان»»

{{دشمن شناختی در تاریخ اسلام .}}

« فراز هایی از زندگی سردار شرف و امنیت حاج قاسم آسمانی»»

1- حاج قاسم دنیاگریز(بدون حق ماموریت)  2- حاج قاسم شهرت گریز (بدون تشریفات)3- حاج قاسم ضد اشرافی گری (خانه سازمانی) 4- حاج قاسم شهید قبل از شهادت (آماج تهمت ها)  5- حاج قاسم مردمی (هم نشین با خانواده های فقیر جهان)  6 - حاج قاسم انقلابی(گوش به فرمان رهبری)  7- حاج قاسم جهادی (فعالیت شبانه روزی)  8- حاج قاسم عاقل  (به دور از سیاست زدگی) 9- حاج قاسم عاشق (گریان بر شهادت) 10- حاج قاسم زاهد( اکتفا به حقوق عادی)  11- حاج قاسم عارف (احترام به مراجع عظام و روحانیت) 12- حاج قاسم صبور (سلوک با  مدعیان) 13- حاج قاسم عابد( دائم الذکر)  14-حاج قاسم بصیر (یقین بر خط رهبری)

 ((قرن سرداران آسمانی))

{{الف- انقلاب اسلامی با دوبال قرآنی "ربنا آتنا فی الدینا حسنه و فی الاخره حسنه" افول و سقوط نظام های تک قطبی را علنی کرد.}}      ((حاج قاسم با دو بال آسمانی شد.))

{{ب- «انقلاب اسلامی پس از نظام سازی، به رکود و خموشی دچار نشده و نمی شود و میان جوشش انقلابی و نظم سیاسی و اجتماعی تضاد و ناسازگاری نمی بیند، بلکه از نظریّه­ی نظام انقلابی تا ابد دفاع میکند.}}        (( - جوشش انقلابی مانع  نظم سیاسی حاج قاسم نشد. ))

{{ج- دنیا به جوان ایرانی و پایداری ایرانی و ابتکارهای ایرانی، در بسیاری از عرصه ها با چشم تکریم و احترام می نگرد. قدر خود را بدانید  و با قوّت خداداد، به سوی آینده خیز بردارید و حماسه بیافرینید.}}         

((چرا دنیا به سردار سپبهد شهید حاج قاسم سلیمانی به دیده تکریم و احترام می نگرد.؟.؟))

««راهکارهای سند تحول»»

{{شناخت دشمن در عرصه اقتصاد اسلامی سردار شهید اسلام ،}}

(( فصل هفتم سند تحول و هدف هاي عملیاتي آن ص 30 و 31))

الف- قناعت و انضباط مالي، مصرف بهينه و دوري از اسراف و تبذير  و  با رعايت وجدان، عدالت و انصاف در روابط با ديگران در فعاليت هاي اقتصادي در مقياس خانوادگي، ملي و جهاني مشاركت مي نمايند.  ((حاج قاسم و انضباط مالی))

ب- داراي حداقل يک مهارت مفيد براي تأمين معاش حلال باشند به گونه اي كه در صورت جدايي از نظام تعليم و تربيت رسمی در هر مرحله، توانايي تأمين زندگي خود و ادارة خانواده را داشته باشند.((حاج قاسم و سبک تامین معاش))

                             (( نقش دشمن شناختی  اسلامی و در تربیت نیروی انسانی))

 ((آموزش دشمن شناختی همه جانبه برای مربیان و متربیان ))

««بدون دشمن شناختی طرح و پروژه ایی در زندگی انسان کامل نمی گردد.»»

««مباحث تکمیلی سند تحول»»

ه-(( مبانی دین شناسی philosophy of religion))

1-5-1دين حقيقت واحدي است كه از سوی خدا برای هدايت بشر به سوی سعادت حقيقی وجاويد فرستاده شده است و شرايع توحيدي مصاديق متكامل آن محسوب مي شوند؛ خاستگاه ومقصد دين حق (=اسلام)، فطرت انسان و شکوفائی آن است. دينِ حق مجموعه ای از اعتقادات و قوانين وارزش های متناسب با آن هاست که از سوی خدای حکيم برای راهنمايی انسان ها به سوی کمال شايستة ايشان توسط پيامبران الهی فرو فرستاده شده است. باور به خداوند يگانه، معاد و نبوت، هستةاعتقادي مشترك همةاديان توحيدي(شرايع ابراهيمي) می باشد؛همچنان که لزوم عبادت و اطاعت خداوند، رعايت تقو اي الهي و پاسداشت اصول و ارزش هاي اخلاقي و انساني نيز در همة آن ها مورد تأكيد است. البته، دينِ حق )به معناي اخص( در دوران حاضر همانا اسلام به معناي خاص آن است كه بر پيامبر اکرم حضرت محمد مصطفی (صلی الله عليه واله وسلم) توسط جبرئيل امين نازل شده و با دو خصوصيت جهاني بودن و جاودانگي، خاتم همة شرايع توحيدي به شمار مي آيد وآموزه های آن در تلائم کامل با سنن جاويد آفرينش، فطرت پاک آدمی و احکام عقل سليم است . لذا بيان دين اسلام در مورد حقايق اعتقادي، اصول اخلاقي و قوانين كلي زندگي آدمي تمام و كامل است و اعتبار و صحت آن به وقت و مخاطب معيني محدود نيست.(مبانی سند ص-107)                                               (( برنامه جهان طبیعت در تقابل با برنامه ریزی جهان بشریت ))

 (( ساحت دین شناختی حاج قاسم آسمانی))

دوستان دشمن: «یَا أَیُّهَا الَّذِينَ آمَنُواْ لاَ تَتَّخِذُواْ الْیَهُودَ وَالنَّصَارَى أَوْلِیَاء بَعْضُهُمْ أَوْلِیَاء بَعْضٍ وَمَن یَتَوَلَّهُم مِّنكُمْ فَإِنَّهُ مِنْهُمْ إِنَّ اللّهَ لاَ یَهْدِی الْقَوْمَ الظَّالِمِينَ؛

اى كسانى كه ايمان آورده‏ايد يهود و نصارى را دوستان [خود] مگيريد [كه] بعضى از آنان دوستان بعضى ديگرند و هر كس از شما آن‌ها را به دوستى گيرد از آنان خواهد بود آرى خدا گروه ستمگران را راه نمى‏نمايد». (مائده: ۵۱) مسلمانان نه تنها موظف‌اند از دشمنان دين خدا برحذر باشند و با آنها دوستی نكنند بلكه دوستان دشمنان دين خدا نيز قابل اعتماد نبوده و نبايد دوست مسلمانان قرا گيرند؛ چرا كه افرادی هستند كه با ارتباط خود با دشمنان خدا زمينه انحراف افكار و احيانا جاسوسی از مسلمانان را ايجاد می‌كنند. امام صادق(ع) فرمودند: دوست دشمن خدا، دشمن خداست. اميرالمؤمنين علی(ع) فرمودند: اعداوك (ثلاثه) عدوك و عدو صديقك و صديق عدوك؛ دشمنان تو [سه گروه‌اند] دشمن تو، دشمن دوست تو و دوست دشمن تو.

3-(معرفت شناختی -epistemology)

{{ تعریف دشمن شناختی دینی }}     

1-3-1 انسان نسبت به شناخت هستي و درك موقعيت خود وديگران در هستي توانايي دارد.

همچنان که وجود واقعياتی خارج از ذهن، برای هر انسان امری بديهي و ترديد ناپذير است، امكان شناخت اين واقعيات) دست يابي و شكل گيري دانش) نيز امری است بديهی كه جاي انكار و يا حتي ترديد ندارد . به بيان ديگر، جهان هستي قابل شناسايي است و انسان توانايي شناخت آن را دارد.

 خداوند اين توانايي را به انسان عطا كرده است.دعوت به شناخت ابعاد و مراتب مختلف هستي و

 اشاره به پديده هاي آفاقي و انفسي در قرآن، نشان از قدرت بشر براي شناخت دارد. هم چنين، اشارة قرآن به تعليم بشر توسط خدا، دلالت برفعليت يافتن اين امكان داردکه همين علم انسان زمينة انتخابگري و مسئوليت و كرامت آدمي است و در نتيجه سجود فرشتگان . را در برابر او فراهم آورده است.(مبانی سند ص-78)         

 

 

 

افزودن نظر جدید

کد امنیتی
کد امنیتی برای جلوگیری از ارسال اسپم می باشد.
Image CAPTCHA
لطفا کاراکترهای تصویر را در کادر بالا وارد نمایید.

پیوندهای تصویری