تاریخ انتشار:98/9/5 - 15:42
شماره مطلب:139895
بحث اين هفته حلقه هاي صالحين پايگاه بسيج فرهنگيان شهيد رجايي

ساحت هاي 6گانه تربيت سند تحول در گام دوم آموزش وپرورش

  ((سوالاتی از جنس بیانیه گام دوم))

بخش پذیری حق حقیقی و حق خیالی از سازمان زندگی انسان در جهان هستی غیر قابل تفکیک است، چرا که به فرمایش امیر کلام حضرت امام علی علیه السلام نه حق به تنهایی اجازه فتنه پزی می دهد نه باطل به تنهایی قابلیت ایجاد اغتشاش و فتنه بازی دارد، لذا تلفیق و ترکیب حق و باطل زمین بازی فتنه انگیزان می گردد. نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران برای نجات جوانان غیور و مردم نجیب آن از آتش و خاکستر فتنه و نطفه اغتشاشات در گام دوم انقلاب   ناچار و لابد از این است که آموزش و پرورش را در یابد و در تارک اولویت تمامی امور کشور بنشاند، زیرا خلع سلاح دشمنان از فتنه سازی و اغتشاش آفرینی فقط در سیاست پیشگیرانه است که آن هم در آموزش و پرورش رقم می خورد، به همین سبب آموزش و پرورش در گام دوم با 3 سوال در بحث پیشگیرانه روبرو است الف- آیا با تغییرمسئولین در نظام آموزشی،  جوانان غیورمخاطب دربیانیه گام دوم رهبری برای آینده کشور تأمین و تجهیز می شوند.؟ ب- آیا بدون تحول در نظام آموزشی و مدرسه تحولی جوانان قادر خواهند بود برای گام دوم گام دوم شلیک کنند.؟ ج- آیا تغییر در موازات تحول در نظام آموزشی تحمل انتظارات بیانیه گام دوم را خواهد داشت.؟

با توجه سوالاتی که در پیش روی آموزش و پرورش در حرکت است آیا برخی تغییرات یا احتمالا تحولات بدون حضور دیگر دستگاههای متولی مباحث فرهنگی عملی خواهد بود، برای مثال اگر قرار است سایه کنکور و نوچه آن یا همان امپراتوری کتب درسی،  دست و پای دانش آموزان را آزاد و رها کنند، آیا اقدامات آموزش و پرورش خصوصا در بخش تحقیق و تالیف کتب درسی یک سیاست نجات بخش است. آیا بدون احیای معاونت پرورشی از ساحت های گوناگون احیای دیگر بخش های آموزش و پرورش در تراز اسناد بالادستی نوازش می گردد یا برای سازش باید راه حل هایی را برای آن در فضای سیاسی اجتماعی جامعه سرچ کرد. برای اینکه این سخنان مستند خود را پیوست داشته باشد ناچاریم در زیر به بخشی از مبانی سند تحول بپردازیم ، و هم چنین باید توجه خاص الخاص به مسئولین ذی ربط در امر تعلیم و تربیت هدیه کرد که چه زیبا و حکیمانه تعبیری در باره بسیج معمار کبیر انقلاب اسلامی از آیه 24 سوره ابراهیم استخراج کردند«« أَلَم تَرَ كَيفَ ضَرَبَ اللَّهُ مَثَلًا كَلِمَةً طَيِّبَةً كَشَجَرَةٍ طَيِّبَةٍ أَصلُها ثابِتٌ وَفَرعُها فِي السَّماءِ»»(ابداع نمودند. در دوم آذر ماه 1367 و در شرایطی که دفاع مقدس پس از هشت سال به پایان رسیده بود، امام امت (ره) با استفاده از تعبیر قرآنی شجره طیبه  درخصوص بسیج فرمودند:

«بسیج شجره طیبه و درخت تناور و پرثمری است که شکوفه‌های آن بوی بهار وصل و طراوت یقین و حدیث عشق می‌دهد. بسیج مدرسه عشق و مکتب شاهدان و شهیدان گمنامی است که پیروانش بر گلدسته‌های رفیع آن، اذان شهادت و رشادت سر داده‌اند.» ((صحیفه امام خمینی (رحمه الله علیه)، جلد 21، صفحه 194))

  چرا  این نهال تن آور در بحث تحول آموزش و پرورش حضوری و ظهوری نداشته و  ندارد در حالیکه نیروی انسانی این ابتکار امام راحل و فرشتگان زمینی انقلاب اسلامی ایران که هر کشور و امتی از الگو برداری کرد دست و پا استعمار و استبداد را از پشت بست و روی آنان را به خاک مذلت رسانید نمی تواند الگوهای جهادی خود برای آموزش و پرورش سرمایه گذاری نموده و محرومیت های فرهنگی و آموزشی را آبیاری و حراست جهادی بنماید و در نظام آموزشی تحولی را کلید بزند و از زحمات معلمان و مدیران و خانواده های متدین و آزاده حمایت های فکری و علمی داشته باشند همچنانکه نشان جهانی آنان در عرصه های نانو و انژری هسته ای و سلول های بنیادین و فضای مجاز و حقیقی در آسمان ایران اسلامی درخشی مثل زدنی برای کشورهای جهان داشته است که دشمنانی مانند یهود عنود آنچنان به درد آمد که نتوانست دشمنی پنهان خود را استمرار ببخشد و مصر به جنایت ترور دانشمندان جوان شجره طبیه بسیج با دیگر هم پالکی های خود گردید، حال روی سخن با کسانی است که این درد طبیب و داروی خود را می طلبد که همان اولویت بخشی آموزش و پرورش در دولت ها و مجالس شورای اسلامی و انتخابات کشور می باشد. برای اقدام عملی این نظر نیاز به سوالات کارشناسی شده جهت قلب آموزش و پرورش از سوی اهل نظر و فرهنگ و ادب داریم.

«« ﺷﻮﺭﺍﻱ ﻋﺎﻟﻲ ﺗﺮﺑﻴﺖ ﺭﺳﻤﻲ ﻭ ﻋﻤﻮﻣﻲ»»

" ﺷﻮﺭﺍﻱ ﻋﺎﻟﻲ ﺗﺮﺑﻴﺖ ﺭﺳﻤﻲ ﻭﻋﻤﻮﻣﻲ ﺯﻳﺮ ﻧﻈﺮ ﺷﻮﺭﺍﻱ ﻋﺎﻟﻲ ﺗﺮﺑﻴﺖ ﺷﻜﻞ ﻣﻲ ﮔﻴﺮﺩ ﻛﻪ ﺗﺤﺖ ﻧﻈﺮ ﻣﻘﺎﻡ ﺭﻫﺒﺮﻱ(ﺑﺎ ﺣﻀﻮﺭ ﻧﻤﺎﻳﻨﺪﻩ ﻣﺴﺘﻘﻴﻢ ﺍﻳﺸﺎﻥ ) ﻭ ﺑﻪ ﺭﻳﺎﺳﺖ ﺭﺋﻴﺲ ﺟﻤﻬﻮﺭ ﻭ ﺑﺎ ﺷﺮﮐﺖ ﻧﻤﺎﻳﻨــﺪﮔﺎﻥ ﺍﺭﻛﺎﻥ ﺟﺮﻳﺎﻥ ﺗﺮﺑﻴــﺖ ﻭ ﺟﻤﻌﻲ ﺍﺯ ﻣﺘﺨﺼﺼﺎﻥ ﻭ ﺻﺎﺣﺒﻨﻈﺮﺍﻥ ﺗﺮﺑﻴﺘﯽ ﺗﺸــﮑﻴﻞ ﻣﯽ ﺷﻮﺩ. ﺷﻮﺭﺍﻱ ﻋﺎﻟﻲ ﺗﺮﺑﻴﺖ ﻣﺴﺌﻮﻟﻴﺖ ﺳﻴﺎﺳﺘﮕﺬﺍﺭﻱ، ﻫﻤﺎﻫﻨﮕﻲ ﻭ ﻧﻈﺎﺭﺕ ﺑﺮ ﻋﻤﻠﮑﺮﺩ ﻫﻤﻪ ﻧﻬﺎﺩﻫﺎ ﻭ ﻋﻮﺍﻣﻠﯽ ﺭﺍ ﺑﺮ ﻋﻬﺪﻩ ﺩﺍﺭﺩ ﮐﻪ ﺩﺭ ﺟﺮﻳﺎﻥ ﺷﺎﻳﺴــﺘﻪ ﺗﺮﺑﻴﺖ ﺳــﻬﻴﻢ ﻭ ﺷــﺮﻳﮏ ﻫﺴﺘﻨﺪ . ﻫﻤﭽﻨﻴﻦ ﻧﻈﺎﺭﺕ ﻋﺎﻟﻴﻪ ﺑﺮ ﺷــﻮﺭﺍﻱ ﻋﺎﻟﻲ ﺗﺮﺑﻴﺖ ﺭﺳــﻤﻲ ﻭﻋﻤﻮﻣﻲ ﻭ ﻭﺯﺍﺭﺕ ﺗﺮﺑﻴﺖ ﺭﺳــﻤﯽ ﻭﻋﻤﻮﻣﯽ ﺑﺮ ﻋﻬﺪﻩ ﺍﻳﻦ ﺷﻮﺭﺍ ﺍﺳﺖ.  ﺍﻣﺎ ﻋﻤﺪﻩ ﺗﺮﻳﻦ ﻭﻇﺎﻳﻒ ﺷﻮﺭﺍﻱ ﻋﺎﻟﻲ ﺗﺮﺑﻴﺖ ﺭﺳﻤﻲ ﻭﻋﻤﻮﻣﻲ ﻋﺒﺎﺭﺗﻨﺪ ﺍﺯ:  ﺗﻌﻴﻴﻦ ﻣﻌﻴﺎﺭﻫﺎ ﻭﺷــﺎﺧﺺ ﻫﺎﯼ ﻣﺮﺗﺒﻪ ﯼ ﻻﺯﻡ ﻭ ﺷﺎﻳﺴــﺘﻪ ﺁﻣﺎﺩﮔﯽ ﻋﻤﻮﻡ ﻣﺘﺮﺑﻴﺎﻥ ﺑﺮﺍﯼ ﺗﺮﺑﻴﺖ ﺣﻴﺎﺕ ﻃﻴﺒﻪ ﻭ ﺑﻪ ﺭﻭﺯ ﻧﻤﻮﺩﻥ ﺁﻥ ﺩﺭ ﺑﺎﺯﻩ  ﺯﻣﺎﻧﯽ ﺩﺭﺍﺯﻣﺪﺕ (ﺗﻌﻴﻴﻦ ﺍﻫﺪﺍﻑ ﻣﺸﺘﺮﮎ و رسمی و عمومی در سطح ملی) «مبانی سند تحول- ص 354» با توجه به این قطعه از سند به نظر می رسد مسئولین و نخبگان و محققان دلسوز کشور لازم است مطالبه گر این شورای محیط بر دستگاهها و مسئولین فرهنگی کشور باشند تا زحمات آنان مصادره یا بلوکه نگردد. در ادامه جهت تشریح و تبیین روند تغییرات و یا تحولات احتمالی در نظام آموزشی از سبک قرآنی یا همان شیوه مسئله مداری، تعدادی سوال تحقیق و تبیین گردیده که جهت تکمیل و تصحیح تقدیم خوانندگان محترم صاحب نظر و پیشکوتان امر تعلیم و تربیت می گردد.

1- آیا در گام دوم انقلاب اسباب حاکمیت بخشی به کتب درسی و تمکین اجباری دانش آموزان در مدارس جراحی می گردد.؟

2- چگونه اهداف برنامه درسی دانش آموزان می تواند با زندگی آنان در گام دوم انقلاب متجانس گردد.؟

3-آیا  مدارس کشور در ساحت دوم انقلاب شرایط استقرار برنامه های درسی را می توانند داشته باشند.؟

4-آیا درگام دوم انقلاب اسلامی مخاطب برنامه درسی از دو عضو به 4 مخاطب می تواند صعود کند.؟((معلم- دانش آموز – مدیر – والدین))

5- آیا دردومین گام انقلاب اسلامی شاهد مشارکت زندگی روزمره دانش آموزان در برنامه درسی آنها می توانیم باشیم.؟

6- صدا و سیما با توجه به منفعت رسیده از تبلیغات کنکوری موسسات آموزشی، تا چه اندازه می تواند در ارتباط تعاملی میان مخاطبین برنامه درسی گام دوم جوانان را یاری کند.؟

7- آیا در گام دوم انقلاب  هر فرد و نهادی که در ارتباط با کودک و نوجوان کار می‌کند حتی صدا و سیما  می تواند در برنامه درسی،  برنامه ایی با طعم مشارکت منشوری در حوزه‌های فرهنگی، تربیتی و آموزشی  تولید کنیم.؟

8- آیا دوره قهرمان بودن کتب درسی در گام دوم انقلاب اسلامی در برابر نیازهای اجتماعی دانش آموزان به پایان می رسد.؟

9- کدام بخش از گام دوم انقلاب اسلامی نوید بخش حسن فاعلی مثلث ((مدیر – معلم – والدین)) در مدارس کشورخواهد بود.؟

10- آیا  حیطه عاطفی دانش آموزان در 40 سال دوم انقلاب اسلامی مانند حیطه شناختی و رفتاری آنان در صدر کشورهای جهان قرار خواهد گرفت.؟  

11- آیا در گام دوم انقلاب می توانیم حیطه عاطفی دانش آموزان را از اقتصاد لیبرالی و فرهنگ لذت پرستی و رفاه سالاری جداسازی کنیم.؟

12- آیا در گام دوم احساس حقارت برخی دانش آموزان در جوار ادبیات دینی محدود و منهدم می گردد.؟  

13- آیا فرآیندآسیب شناسی های در مدارس به آفت زدایی و آرمانگرایی در عرصه گام دوم مبدل می گردد.؟

14- آیا در گام دوم انقلاب اسلامی تقابل و ستیز ادبیات متون درسی با انگیزه های باطنی دانش آموزان به پایان می رسد.؟ 

15- چگونه در گام دوم انقلاب، نیاز سنجی کف مدارس می تواند در روی میز مسئولان بدون تحریف و هزینه منطقی حاضر گردد.؟

16-آیا در 40 سال آتی انقلاب اسلامی می توانیم در هاله فرهنگی محیط بر قلوب دانش آموزان ورود داشته، و با نیاز سنجی های حقیقی  از آنان شاخص های تربیت دینی را در کتب درسی تدبیر کنیم.؟

17- آیا در گام دوم انقلاب اسلامی برنامه درس ملی، با محتوای کتب درسی دانش آموزان هم سو و هم ساز خواهد شد.؟

18- آیا مدونین محتوای کتب درسی و برنامه ملی از شاخص های اسناد بالا دستی درگام دوم اطلاعات تخصصی دریافت خواهند کرد.؟

19- در گام دوم انقلاب در چه صورت می تواینم مدیرانی داشته باشیم که هم بیاموزند و هم بیاموزانند و از حالت اجرایی به ساحت سامان دادن و سازمان دهی ارتقاء پیدا کنند.؟

20- آیا آموزش و پرورش در گام دوم انقلاب اسلامی  با تغییراتی که برای خود تعریف می کند به تنهایی قادر است به دستاورد های تحولی نائل گردد.؟

21- آموزش و پرورش در گام دوم با کمک چه دستگاههای قادر است اولا برای  مدرسه تعریف حقیقی داشته باشد.؟ ثانیا  تعریف تحولی عملی داشته باشد.؟ ثالثا برای آن یک مدل و ماکت و الگو شدنی ارائه کند.؟ رابعا این الگو شدنی را به جریان انداخته و در یک فرآیندآسیب‌ شناسی و آفات ‌زدایی در یک پروسه  5  ساله اهداف آن را در کف جامعه به نمایش بگذارد.؟

21- شاخص های انتخاب مدیران در گام دوم چگونه باید باشد تا اینکه والدین دانش آموزان،  همکاری با مدرسه را در اولویت برتر جهت تربیت فرزندانشان برنامه ریزی کنند.؟

22- آیا در گام دوم انقلاب اسلامی با طرح بوم و فقط 6 ساعت وقت دادن به مدیر یک آموزشگاه تحول ایجاد گردیده،  و آموزش در خدمت تربیت قرار می گیرد.؟

23- آیا چهله دوم انقلاب اسلامی برای تحول در مدارس نیاز به تغییر شخصیت مدیر و معلم و والدین دارد یا با تحول در شخصیت آنان، برنامه درسی و برنامه ملی پاسخگوی نیازهای میدانی دانش آموزان خواهد بود.؟

24- برای نوید بخشی در گام دوم انقلاب جهت ایجاد مدرسه در تراز سند تحول بنیادین، کدام بخش های درون وزراتی باید در اولویت تغییر قرار گرفته و هم چنین مشارکت دیگر دستگاههای آماده خدمت باشند.؟

25- چگونه در گام دوم انقلاب مدیران و معلمان و والدین و دانش آموزان می تواند در امر تربیت دانش آموزان به فهم مشترک رسیده و از آن در سطح انگیزشی بهره برداری کنند.؟

26- آیا درگام دوم ممکن است دانش آموزان برای مقابله با آسیب های فردی و اجتماعی و هم چنین تضادهای شک آفرین حاضر درجامعه قادر خواند بود اقدامات بازدارنده و امید بخش داشته باشند،  با آنکه تصمیمات مسئولین بدون انگیزه درونی و حضور آنان در برنامه ریزی ها می باشد.؟

27- درگام دوم انقلاب اسلامی مدارس کشور در برنامه درسی و برنامه آموزشی باید کدام را مقدم بدارند تا بیشتر به سند تحول نزدیک باشد.؟

28- یک سبد آموزشی در گام دوم باید دارای چه محتوایی باشد تا آموزشگاه در نزد دانش آموزان خواستنی و ایده آل جلوه داده شوند.؟ ((برنامه هایی با قالب های مرئی و نامرئی، برنامه های تربیتی صداو سیما، کتاب، فیلم، انیمیشن، مجلات کودک، فعالیت های تربیتی هم سو مراکز خارج از آموزش و پرورش))

29- چگونه در 40 سال آتی انقلاب اسلامی زیر ساخت های برون سپاری در ایران خصوصا بخش کتب درسی می تواند تحولی باشد.؟

30- آیا در گام دوم استاندارهای نظام آموزشی در مدارس کشور باید به دوره های تحصیلی آن تعلق داشته باشد یا اینکه از شبکه متمرکر جهانی و کشوری تبعیت و تقاضا داشته باشد.؟

31-آیا در گام دوم انقلاب اسلامی قادر خواهیم بود اختیار تالیف کتب را به استانها داده تا این که مناطق و مدارس هم حضور علمی خودشان را در صفحات کتاب درسی مشاهده کنند .؟

32-آیا در عرصه گام دوم انقلاب با خروج انحصار ی تالیف کتب از تعداد برخی افراد، آموزش و پرورش قادر می گردد که تا قد ناموزون کنکور را کوتاه کند.؟

33- آیا درگام دوم می توانیم واژگان های عاطفی مورد نیاز اولیه دانش آموزان را به ویژه در دوره ابتدایی با ویراستاری و تصحیح کتب درسی به روش برون سپاری خارج از خانه آموزش و پرورش در اختیار داشته باشیم.؟

34- چگونه می توانیم کتب دانش آموزان را در مثلث مقاطع تحصیلی به  یک خانواده مشترک و مکمل  بدل کنیم.؟

35- چگونه در رخسار گام دوم انقلاب اسلامی شاهد حذف سلطه ادبیات شکسته در رسانه ها، خصوصا کانالهای فضای مجازی برای دانش آموزان خواهیم بود.؟

36- آیا فضای گام دوم می تواند نوید بخش جراحی مثلث التقاط و انحراف  ((ملیت- اسلامیت – انقلابیت)) به دانش آموزان جهت انتخاب برتر را در زندگی تربیتی خود با کتب درسی تطهیر شده از آثار التقاط باشد.؟

37-آیا با بلعی که جناب کنکور از خود در خانواده ها و انواع رسانه به نمایش می گذارد می توان در گام امید بخش دوم انقلاب اسلامی مهارت محوری و کارآمدی اجتماعی بعد از دپیلم را به دانش آموزان نوید داد.؟

38-آیا غنای گام دوم انقلاب اسلامی طرح  تک وجهی گزینشی کردن دانش آموزان در آموزشگاه را به گزینشی کردن عادلانه چند وجهی در تمامی مدارس مبدل می کند.؟

39-آیا در گام دوم انقلاب  برنامه درسی قادر است انتظارات بعد از هر دوره تحصیلی و هم چنین فارغ التحصیلی را برای دانش آموزان به تصویر بکشد.؟

40-آیا گام نوید بخش دوم انقلاب اسلامی برنامه آموزش و برنامه درسی را به گونه ایی طراحی می کند تا اینکه دانش آموزان در رفع نواقص و کمال آن تهییج شوند.؟

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  

 

 

 

افزودن نظر جدید

کد امنیتی
کد امنیتی برای جلوگیری از ارسال اسپم می باشد.
Image CAPTCHA
لطفا کاراکترهای تصویر را در کادر بالا وارد نمایید.

پیوندهای تصویری